Hogyan készítik el a teát a kínaiak?

Szembetűnő sajátossága a kínai teázásnak – mivel gyökeres ellentéte a mi gyakorlatunknak – a tea elkészítési módja. Mi ugye beletesszük a kannába – csészébe a teát, majd ráöntjük a forró vizet. A tea vagy a filter feljön a tetejére, amit a teából kiveszünk és eldobunk. Új teához új teafüvet vagy filtert veszünk elő.


Az ezeréves tradíción edzett kínaiak ezt pont fordítva teszik. Minden nap reggel betesznek kis teásedénykéjük aljára a teából és ezt egy szűrővel leszorítják az üveg aljára, majd ráöntik a forró vizet. Ezt a tealevet isszák meg, és ha elfogyott, akkor újra felöntik forró vízzel – a tealevelet nem cserélik. Mint mindennek, ami elsőre furcsa és értelmetlen, ennek is megvan a mély értelme és oka. A teában lévő sokrétű íz- és hatóanyagok nem oldódnak ki egyszerre, ahogy újra meg újra felöntik vízzel, oldódnak ki újabb s újabb anyagok belőle.
Ha minden egyes forrázás után lecserélnék a teát, akkor minden egyes alkalommal csak az elsők között kioldódó keserűanyagokat innák meg, ezzel felborítva a teaélvezet által közvetített többlépcsős íz-egyensúlyt, másrész kiaknázatlanul maradnának a későbbi fázisokban kinyerhető anyagok.